Szukaj
TOP
HR

5 sposobów na wpisanie informacji o urlopie macierzyńskim do CV

Pewnie niejedna mama wracając na rynek pracy zastanawia się jak zawrzeć informację o urlopie macierzyńskim czy wychowawczym w CV. Część z Was ma też gdzie wrócić, ale możliwe, że wolicie mieć taką awaryjną wersję życiorysu, bądź po prostu nie chcecie wracać do pracy, w której byłyście przed urodzeniem dziecka. Poniżej znajdziesz pięć sposobów na wpisanie informacji o urlopie macierzyńskim do Twojego CV.

1.

Wpisujesz w doświadczeniu zawodowym urlop macierzyński/wychowawczy i podajesz zakres dat. I to jest najprostsza opcja. Nie dopisujesz nic więcej i też nie powinnaś podczas rozmowy rekrutacyjnej być o ten czas pytana. Masz prawo do tego żeby podczas urlopu macierzyńskiego poświęcić się w 100% macierzyństwu, czerpać garściami z tego pięknego okresu, który bardzo szybko minie. Nikt nie będzie od Ciebie wymagał żebyś w tym czasie kończyła studia podyplomowe, brała udział w branżowych webinarach i stale się rozwijała. Jeśli jednak jest to Twój sposób na urlop macierzyński to podpunkt 2 jest opcją dla Ciebie.

2.

Wpisujesz analogicznie jak wyżej i dopisujesz kursy/szkolenia/studia czy inne aktywności, które sprawiły, że nadal rozwijałaś się zawodowo będąc równocześnie na urlopie macierzyńskim. Część Mam będąc na urlopie rozpoczyna przygodę z blogiem bądź wpada na inne pomysły np. dzielenie się branżową wiedzą, prowadzenie szkoleń, rozkręcanie biznesu etc. Jeśli może to mieć wartość dodaną dla pracodawcy nie bój się o tym napisać.

3.

Część Mam decyduje się na wpisywanie urlopu macierzyńskiego jako kolejnego doświadczenia zawodowego nadając sobie nawet nazwy stanowiska typu „house manager”, „mama na etacie”, „asystentka prezesa”, „mamadżerka”, wypisując przy tym zakres obowiązków. Osobiście wydaje mi się, że ujmowanie urlopu macierzyńskiego w taki sposób może być dla niektórych zabawne, ale CV to nie jest miejsce na tego typu opisy. Traktuj je jako swoją wizytówkę i napisz w profesjonalny sposób. Jeśli mocno zależy Ci na wyróżnieniu się w jakiś sposób i opisaniu kompetencji jakie zdobyłaś podczas bycia mamą (a wiem, że to jest nieustanna praca nad sobą ;)), spróbuj to zrobić w takiej formie jak w podpunkcie czwartym Rekomenduję również takie rozwiązanie w przypadku stanowisk, które wymagają od nas np.kreatywności, lekkiego pióra etc, wtedy można pozwolić sobie na trochę więcej. Tego typu opis w CV osoby, która aplikuje na stanowisko np. prawnika mógłby nie zostać odebrany w taki sposób, jakiego oczekujesz.

4.

Wpisujesz w sekcji doświadczenie zawodowe urlop macierzyński/wychowawczy z uwzględnieniem dat. Następnie możesz napisać coś w stylu: 

Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim/wychowawczym, podczas którego mam możliwość rozwijać swoje kompetencje dotyczące organizacji oraz pracy pod presją czasu. Jestem w stanie szybko ustalać priorytety, ale również w razie potrzeby modyfikować plan działania tak, żeby był jak najbardziej efektywny.

Traktuj to oczywiście jako przykład oraz miejsce, w którym możesz zaprezentować swoje atuty. Miejsce, w którym możesz pokazać potencjalnemu pracodawcy, że pomimo przerwy zawodowej doskonalisz kompetencje, które z jego punktu widzenia mogą być ważne.

5.

Ostatnia propozycja. Nie pisz o tym, że przebywałaś na urlopie macierzyńskim. Tak, masz do tego prawo. Jeśli w Twoim odczuciu ta przerwa nie miała wpływu na Twoją wiedzę, kompetencje i nie czujesz potrzeby pisania o tym, to jest to Twoja decyzja. Szerzej o tym pisałam tutaj (KLIK). Natomiast w moim odczuciu jeśli przerwa jest długa, to warto jednak zdecydować się na wpisanie informacji dotyczącej urlopu. Pomyśl, co w momencie kiedy zaczną padać pytania odnośnie Twojej pracy, zakresu obowiązków, konkretnych sytuacji. Potencjalny pracodawca może poczuć się w jakiś sposób oszukany, może też w różny sposób odebrać Twoją intencję nie wpisania informacji o urlopie macierzyńskim bądź wychowawczym do CV. Ja mam w chwili obecnej już kilkuletnią przerwę w życiu zawodowym i nie wyobrażam sobie nie wpisania tej informacji do mojego życiorysu.

A Ty na którą opcję się zdecydujesz?

Zawodowa Mama

«

»

2 COMMENTS

 • Haasia

  Trzy razy z różnych powodów wracałam na rynek pracy po urlopie macierzyńskim (raz skróconym 8 tygodni). Za każdym razem nie umieszczałam informacji o tym w CV, bo uważałam to za niepotrzebne. Jestem księgową, pracowałam prawie do porodu, rok zmian można dość łatwo nadrobić czytając artykuły branżowe. Obecnie jestem na kolejnym urlopie macierzyńskim, ale wciąż pomagam pracodawcy na zlecenie. I tym razem planuję wrócić. Podsumowując: moim zdaniem jeśli ktoś ma w zawodzie 10 lat doświadczenia, to 2-3 lata, które spędził w tym czasie na urlopach rodzicielskich nie robią większej różnicy. Zawsze natomiast informowałam o dziecku/dzieciach na etapie pierwszej rozmowy, chociażby dopytując o elastyczny czas pracy w razie wizyt lekarskich itp.

  • Zawodowa mama
   AUTHOR

   Rozumiem i dzięki, że napisałaś o tym ze swojej perspektywy :). Myślę, że takie komentarze są ważne, bo wiele mam zastanawia się czy i jak wpisywać informację o urlopie a dość mało o tym się mówi w sieci.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *