Szukaj
TOP
HR

Jak napisać skuteczne CV?

Kluczem do napisania skutecznego CV jest traktowanie go jako naszej wizytówki oraz pisanie pod konkretne stanowisko. Zapytasz, jak to? Aplikuję nawet na kilkanaście ogłoszeń dziennie i pod każde mam pisać CV? Uspokoję Cię – nie.

Ważnym jest żeby czytając ogłoszenie dopasować do niego nasze CV. Wczytujesz się w wymagania i później modyfikujesz swoimi umiejętnościami czy zakresem obowiązków w taki sposób, żeby uatrakcyjnić je w oczach pracodawcy.

W jaki sposób to zrobić?

Czytasz ogłoszenie i zastanawiasz się jakie obowiązki wykonywałaś, jakie kompetencje posiadasz, które z wymienionych programów czy języków znasz. Później na podstawie tego tworzysz swój zakres obowiązków w CV. Te najbardziej istotne zamieszczaj w pierwszych podpunktach, możesz też dodatkowo wyróżnić słowa kluczowe. Aplikując na kolejne ogłoszenia możesz edytować zakres obowiązków, kolejność podpunktów w sekcji doświadczenie, umiejętności etc. Wyróżniaj i edytuj te części CV, które z perspektywy ogłoszenia są ważne. Rekruter przeglądając aplikację skanuje ją, wyszukując najważniejszych informacji. Pisząc życiorys tak jak wspomniałam wyżej, po prostu mu to ułatwiasz i dzięki temu zwiększasz swoje szanse na zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne. Ale po kolei.

Wygląd CV

Dobry życiorys charakteryzuje się tym, że jest spójny, czytelny, nie zawiera błędów, jest napisany w uporządkowany sposób. Zwróć więc uwagę na czcionkę oraz jej  rozmiar. Sekcje powinny być napisane w podobny sposób. Jeśli zdecydujesz się na wyboldowanie np. stanowiska niech będzie ono napisane w taki sposób przy opisie każdej pracy. CV powinno być zwięzłe. Natomiast nie staraj się też za wszelką cenę zamieścić go np. na jednej kartce (wiem, że kiedyś wśród kandydatów panował taki trend). Życiorys może składać się z kilku stron, jeśli informacje w nim zawarte są ważne i mogą zwiększyć Twoje szanse na zaproszenie na spotkanie.

Jeśli nie czujesz się pewnie w Wordzie, możesz skorzystać z kreatorów w Internecie i stworzyć profesjonalny życiorys.

Warto przed wysłaniem aplikacji pokazać ją jeszcze komuś. Możliwe, że zauważy coś, co Tobie umknęło. Możesz też napisać CV i wrócić do niego następnego dnia. To też daje świeższe spojrzenie i pozawala na zauważenie detali, które wcześniej mogły umknąć.

Życiorys najlepiej zapisać w formacie .pdf. Masz wtedy pewność, że nic się w nim nie rozjedzie oraz że na komputerze potencjalnego pracodawcy będzie wyglądać tak samo jak u Ciebie.

Dane kontaktowe

W moim odczuciu tu najlepiej wpisać podstawowe informacje. Imię i nazwisko, numer telefonu oraz email. Zadbaj o to, by ten ostatni wyglądał profesjonalnie. Czasami zdarzają się CV z adresem mailowym typu kicia1234@buziaczek.pl, wygląda to bardzo nieprofesjonalnie. Proponuję żeby było to imię i nazwisko, bądź pierwsza litera imienia i nazwiska. Jeśli zdecydujesz się na wpisanie adresu, pamiętaj żeby był to adres zamieszkania a nie zameldowania, ponieważ możesz tym wprowadzić rekrutera w błąd. Szuka np. osoby na dane stanowisko do Warszawy, a Ty jako adres wpisujesz swoje miejsce zameldowania czyli Wrocław. Może to zacząć budzić wątpliwości, co do tego czy aplikacja nie została przesłana przez pomyłkę.

Datę urodzenia, stan cywilny, ilość dzieci (tak, takie informacje też są podawane przez niektórych w CV) po prostu pomiń. Nie są to informacje potrzebne rekruterowi w trakcie procesu rekrutacyjnego. Co więcej na rozmowie nie powinny paść pytania dotyczące Twoich dzieci czy też stanu cywilnego.

Zdjęcie

To trochę zależy od tego na jakie stanowisko aplikujesz. Jeśli jest to praca typowo kreatywna np. w agencji reklamowej możesz pokusić się na oryginalność, żeby już zdjęciem pokazać siebie. Oczywiście w ramach rozsądku. Natomiast jeśli jest to praca w korporacji. Najlepiej żeby było to zdjęcie biznesowe. Jeśli takiego nie posiadasz, warto się nad nim trochę pochylić, bo to też jest Twoja wizytówka. Najlepiej żeby było aktualne. Zdjęcia, w których kogoś wycinasz, jesteś na wakacjach, imprezie etc. nie powinny znaleźć się w życiorysie.

Pamiętam CV pewnego mężczyzny, który zrobił sobie selfie w lustrze w toalecie, najprawdopodobniej na jakimś weselu. Wyglądało to bardzo nieprofesjonalnie i niepoważnie.

Jeśli chcesz możesz zrezygnować ze zdjęcia i to też jest ok.

Sekcja o mnie

Pojawia się co raz częściej. Można ją trochę traktować jako bardzo skróconą wersję listu motywacyjnego. W tej sekcji warto napisać o sobie kilka słów. W skrócie czym się zajmowałaś, w jakim kierunku chcesz się rozwijać bądź co pracodawca zyska zatrudniając Ciebie. Tak na prawdę, to co tu napiszesz, zależy od Ciebie. Ważnym jest to, że już w tej sekcji możesz dopasować swoje CV pod konkretne stanowisko np. poprzez wyboldowanie aspektów związanych z doświadczeniem poszukiwanych przez pracodawcę. Tą sekcję również możesz pominąć, aczkolwiek w moim odczuciu warto pokusić się o jej napisanie. Jeśli aplikujesz na podobne stanowiska możesz w zasadzie edytować tylko tą część, zaoszczędzając dzięki temu swój czas, przy jednoczesnym przykuciu uwagi rekrutera.

Doświadczenie

Zaczynaj od aktualnej bądź ostatniej pracy. Ważne żeby znalazł się tu czas zatrudnienia, nazwa firmy oraz nazwa stanowiska. Co więcej, opisz swój zakres obowiązków. Zdarzają się CV, w których tego zakresu nie ma. Rekruterowi jest bardzo ciężko odgadnąć po samej nazwie stanowiska czym dana osoba się zajmowała. Nie rozpisuj się też nadto. Ta sekcja powinna zawierać kluczowe obowiązki i to właśnie tutaj powinnaś zamieścić części wspólne związane z Twoim doświadczeniem oraz oczekiwaniami potencjalnego pracodawcy. To tutaj możesz wyeksponować najistotniejsze rzeczy.

Czasami warto też opisać zakres obowiązków i zrobić podsekcję osiągnięcia, w których możesz opisać np. projekty zakończone sukcesem, wysoką ocenę roczną etc.

Jeśli byłaś zatrudniona w kilku miejscach, niekoniecznym jest wpisywanie wcześniejszych doświadczeń, np. takich z okresów studiów, praktyk czy prac nie związanych z tym, w czym aktualnie się specjalizujesz. Zamieszczaj doświadczenia, które mają znaczenie w przypadku stanowiska, na które aplikujesz.

Wykształcenie

W moim odczuciu warto umieścić je pod sekcją doświadczenie, bo to właśnie na doświadczeniu przede wszystkim skupia się rekruter.

W tym miejscu zamieść informację o szkołach jakie ukończyłaś. Jeśli Twoja edukacja zakończyła się na szkole średniej czy technikum, zawrzyj tę informację. Jeśli studiowałaś, informacja  o wykształceniu średnim jest niepotrzebna. Podaj lata w jakich studiowałaś, nazwę uczelni, kierunek oraz stopień studiów.

To również miejsce na umieszczenie informacji o studiach podyplomowych. Co więcej możesz tu dodać podsekcję szkolenia/kursy/certyfikaty. Wpisuj kursy, które w oczach pracodawcy mogą być atutem oraz takie, które ukończyłaś na przestrzeni około 5 lat.

Umiejętności

W tej sekcji możesz wypisać umiejętności twarde typu znajomość konkretnego programu, warto też zaznaczyć na jakim poziomie go znasz.

Tutaj możesz też wypisać swoją znajomość języków obcych, bądź zrobić oddzielną sekcję „języki obce” – tak na prawdę jest to kosmetyka. Tak jak w przypadku kompetencji twardych zamieść informację na jakim poziomie znasz dany język. Najlepiej pisząc B1, C1 etc. Poziom dobry bądź średniozaawansowany, to nie do końca precyzyjne określenia i dla każdego mogą znaczyć coś innego.

Jest to również miejsce na wypisanie umiejętności miękkich. To czy je zamieścisz, zależy od Ciebie. Warto jednak napisać o cechach które posiadasz w kontekście tych, których poszukuje pracodawca na danym stanowisku. Dobrze wygląda kiedy daną kompetencję poprzemy doświadczeniem/osiągnięciem bądź np. testem jeśli wcześniejszy pracodawca takowy nam przeprowadzał (np. Gallupa).

Zainteresowania

Ty decydujesz o tym, czy zamieszczać je w CV. Jeśli to zrobisz i wpiszesz np. sport, napisz jaki konkretnie, jakiej drużynie kibicujesz. Jeśli jest to literatura, możesz wspomnieć coś o literaturze branżowej, która ostatnio Cię zainteresowała. Niech to nie będą na sucho rzucone hasła.

Pamiętaj też, żeby wpisywać rzeczy, które faktycznie Cię interesują, a nie takie które w Twoim odczuciu mogą wyglądać ciekawie w kontekście CV. Pytania odnośnie zainteresowań również padają na rozmowie rekrutacyjnej. Możesz trafić na pasjonata danej dziedziny i nie znać odpowiedzi na podstawowe pytania związane z danym zagadnieniem.

Klauzula

W związku z wejściem RODO należy zamieścić klauzulę zgodną z wytycznymi, jeśli tego nie zrobisz teoretycznie pracodawca nie powinien się z Tobą skontaktować, więc to ważna kwestia, o której należy pamiętać. Chyba, że wysyłając aplikację akceptujesz zgody na przetwarzanie danych osobowych, wtedy możesz zamieścić standardowa klauzulę. Jeśli wysyłasz kilka aplikacji i w klauzuli wpisujesz nazwę pracodawcy pamiętaj żeby ją zmieniać.

I to by było na tyle :). Są to oczywiście podstawowe informacje, ale mam nadzieję, że dzięki nim będzie Ci łatwiej napisać CV, które przybliży Cię do wymarzonej pracy. Gdybyś miała jakieś pytania, jestem dla Ciebie – śmiało pisz!

 

Udostępnij Polub mnie
Zawodowa Mama

«

»

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *