Szukaj
TOP
HR

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Szukasz pracy, wysyłasz dziesiątki CV i w końcu otrzymujesz ten upragniony telefon, który jest szansą na nową pracę. Dopiero teraz zaczyna się stres… Ale zupełnie niepotrzebnie. Grunt to dobre przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej, które da Ci pewność siebie, zredukuje napięcie oraz pozwoli odebrać spotkanie jako pozytywne doświadczenie.

Jak się przygotować?

1.

Na początek uświadom sobie, że rekruter to też człowiek. Przynajmniej raz w życiu przechodził przez to, co Ty. Jest po Twojej stronie. Nie chce w żaden sposób Ci zaszkodzić. Nie doszukuj się w zadawanych pytaniach podstępu czy drugiego dna. Rekruter poprzez pytania, które zadaje chce poznać Ciebie oraz Twoje dopasowanie w kontekście stanowiska, na które aplikujesz.

2.

Zadbaj o to, aby czuć się komfortowo. Załóż sprawdzony i wygodny zestaw, dzięki któremu będziesz mogła skupić się na rozmowie, a nie martwić o swój wygląd. Spraw, abyś czuła się tego dnia dobrze we własnej skórze. Pamiętaj o tym, że pierwsze wrażenie jest ważne. Uśmiechaj się, bądź pogodna, to Ci poprawi nastrój, złagodzi stres, a rekruterowi też będzie się milej z Tobą rozmawiało.  Jeśli zaproponowano Ci coś do picia, nie odmawiaj, nawet jeśli w tym momencie nie jesteś spragniona, rozmowa może potrwać długo, a wypowiadanie się z zaschniętym gardłem nie będzie łatwe.

3.

Zapoznaj się ze stroną internetową firmy – idąc na rozmowę powinnaś wiedzieć jaki jest jej profil, czym się zajmuje oraz jakie wartości ją charakteryzują. Da Ci to poczucie większego bezpieczeństwa na rozmowie oraz pozwoli lepiej zrozumieć potrzeby Twojego przyszłego, potencjalnego pracodawcy.

4.

Weź w dłoń CV i przejdź na spokojnie przez swoje doświadczenie. Przypomnij sobie dokładnie czym zajmowałaś się na konkretnym stanowisku, co należało do Twoich obowiązków. Przeanalizuj sobie, jakie były powody rozstań z poprzednim pracodawcą (o ile takowe miały miejsce) oraz dlaczego szukasz nowej pracy. Przypomnij sobie sytuacje, w których napotkałaś trudności, jak sobie z nimi poradziłaś. Dlaczego to właśnie one były trudne?  Pomyśl również o osiągnięciach, z których jesteś szczególnie zadowolona. Dlaczego to właśnie one? Przypomnij sobie jak wyglądały relacje z Twoim przełożonym, z Twoim zespołem. Pomyśl również co jest dla Ciebie ważne w pracy, czego oczekujesz. Odpowiedz sobie na pytanie dlaczego zaaplikowałam na to konkretne ogłoszenie.

Takie bądź podobne pytania mogą paść z ust rekrutera. Warto się do nich przygotować. Dzięki temu będzie Ci łatwiej na nie odpowiedzieć podczas rozmowy.

5.

Nie czaruj – slogany typu ” tylko wasza firma mnie interesuje”, „ogłoszenie jest bardzo ciekawe”, „chce pracować w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku” nie podziałają na rekrutera.

 6.

Znajdź ogłoszenie, na które aplikowałaś, postaraj się sobie wyobrazić jak będzie wyglądała Twoja przyszła praca, z jakimi wyzwaniami możesz się borykać na początku. Zastanów się, co mogłabyś robić na danym stanowisku, w jaki sposób się wykazać, czego się nauczyć, a czego jeszcze nie potrafisz.

7.

Wejdź w skórę rekrutera! To naprawdę fajna praca! Przyjrzyj się oczekiwaniom widniejącym w ogłoszeniu i na ich podstawie zastanów się, jakie pytania mogą paść na rozmowie, czego Ty chciałabyś się dowiedzieć o kandydacie, gdybyś przeprowadzała rekrutację.

8.

Bądź sobą. Nie kłam, nie koloryzuj – sprawny rekruter to wychwyci, a Ty pod wpływem stresu możesz „pomylić się w zeznaniach”.

9.

Przyjdź na umówione spotkanie trochę wcześniej, najlepiej około 10 minut. Załóż sobie pewien zapas czasowy, żebyś nie musiała się stresować tym, że się spóźnisz.

10.

Nie bój się przyznać jeśli czegoś nie wiesz, nie wymyślaj odpowiedzi na siłę. Jeśli np. nie jesteś w stanie przypomnieć sobie konkretnej sytuacji bądź nie rozumiesz pytania, poproś o jego powtórzenie.

Żeby nie zrobiło się z tego dziesięć przykazań … 😉

11.

Przygotuj listę pytań przed spotkaniem, które będziesz chciała zadać rekruterowi. Pamiętaj, że rekrutacja to poznanie dwustronne – masz prawo poznać pracodawcę. Nie bój się pytać, jeśli coś budzi Twoje wątpliwości.

12.

Na rozmowie rekrutacyjnej masz swoje prawa, jeśli jakiekolwiek pytanie będzie dotyczyło wyznania, polityki, życia osobistego masz prawo powiedzieć, że nie czujesz się z nim komfortowo. Tobie również musi spodobać się firma do której aplikujesz – w końcu spędzisz w niej kilka najbliższych miesięcy/lat.

 

Gdyby jednak Ci się nie powiodło…

Uświadom sobie, że świat się nie zawali jeśli nie przejdziesz pozytywnie przez proces rekrutacji. Jeśli tak się zdarzy, będziesz bogatsza o nowe doświadczenie, a kolejne spotkania będą mniej stresujące. Pamiętaj również o tym, że zawsze możesz poprosić rekrutera o informację zwrotną, z której będziesz mogła wyciągnąć wnioski w kontekście kolejnych rozmów kwalifikacyjnych.

POWODZENIA!!!

Zawodowa Mama

«

»

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *